Dlaczego modlitwa za zmarłych jest ważna?

Odmawianie modlitwy za zmarłych jest wieloletnią tradycją, wbrew pozorom niezwykle ważną. To właśnie osoby, których nie ma już w świecie żywych, najbardziej potrzebują pomocy. Można przykładowo odmówić różaniec za zmarłego, aby zasłużył on na zbawienie boże. Już nawet starożytni chrześcijanie modlili się za tych, którzy odeszli w celu uwolnienia ich od grzechów popełnionych za życia.

Co odmawiać za zmarłego? Jak będzie odpowiednia modlitwa?

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wielką moc ma modlitwa. To właśnie dzięki niej można wejść w interakcje z Bogiem, zakomunikować mu swoje prośby i potrzeby, podzielić się rozterkami i ułatwić znalezienie rozwiązania dla rozmaitych problemów. Modlitwy za zmarłych pomagają im w czyśćcu. Można wobec tego ułatwić duszy znalezienie się w upragnionym miejscu, czyli w niebie.

Modlitwa stanowiąca rozmowę z Bogiem służy między innymi do proszenia o łaskę dla zmarłych. Najczęściej odmawia się wieczny odpoczynek w celu zapewnienia egzystencji w pokoju. Oczywiście do wyboru jest wiele innych modlitw, w zależności od stopnia zażyłości z osobą, która odeszła ze świata żywych. Można w nich poprosić Boga o okazanie jej miłosierdzia i wybaczenia win.

W jaki sposób modlić się za zmarłych?

Modlitwy za zmarłych mają na celu błaganie Stwórcy o uwolnienie ich od grzechów i kar. Będą one inne w przypadku dnia śmierci bliskiej osoby, jej pogrzebu, rocznicy odejścia. Warto zapoznać się z modlitwą Świętej Gertrudy o dusze czyśćcowe. Wspaniałym rozwiązaniem będzie również różaniec za zmarłego. Zwykle odmawia się go w przeddzień pogrzebu lub w dniu pochówku. Oczywiście każdy moment jest dobry do tego, aby odmówić różaniec składający się z tajemnicy radosnej, światła, bolesnej i chwalebnej.

Polega to na kilkukrotnym powtórzeniu w odpowiedniej kolejności modlitwy Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu. Jeśli odmawia się różaniec za zmarłego, to warto zakończyć go wypowiedzeniem słów wiecznego odpoczynku. Osoby wierzące mogą także zdecydować się na uzyskanie odpustu, co ma na celu odpuszczenie kary zmarłemu za popełnione przez niego grzechy za życia. Jest to niezwykle istotne dla dusz przebywających w czyśćcu.