W ostatnim czasie spotkała Cię wielka tragedia życiowa – zmarła Ci najbliższa osoba? W związku z tym zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób pożegnać ją z klasą i godnością? Nie wiesz, jakie zasady panują w doborze kwiatów na pogrzeb? Zastanawiasz się, czy są jakieś kolory kwiatów, których nie powinno się kupować? Nie masz pojęcia, na co się zdecydować? Szukasz sprawdzonych i praktycznych porad w tym temacie? Jeżeli tak, to z pewnością powinieneś zapoznać się z właśnie tym tekstem. Serdecznie zapraszamy Cię do jego lektury!

Jakie kwiaty na pogrzeb? – pogrzeb starszej osoby

W przypadku pogrzebu organizowanego w związku ze śmiercią starszej osoby można pozwolić sobie na bardzo dużą dowolność, jeżeli chodzi o wybór kolorów kwiatów. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaką relację miałeś z osobą, która zmarła. Jeżeli była to na przykład Twoja ukochana babcia to z pewnością możesz pozwolić sobie na zakup wieńca złożonego z czerwonych róż. W przypadku pogrzebu starszej osoby, którą znałeś zdecydowanie słabiej dobrym wyborem będzie zakup klasycznego wieńca stworzonego z kwiatów w jasnych odcieniach. Oczywiście to od Ciebie zależy, na jak duży bukiet się zdecydujesz. Warto pamiętać, także o domówieniu specjalnej pożegnalnej wstęgi, którą zostaną oplecione kwiaty. Możesz zdecydować się na przykład na wstęgę z napisem „Kocham Cię Babciu”. Wybór jest naprawdę ogromny i wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji. Pamiętaj o tym by decydować się raczej na stonowane hasła na dekoracyjnych wstęgach.

Jakie kwiaty na pogrzeb? – pogrzeb dziecka

Śmierć dziecka jest zawsze bardzo wstrząsającym oraz traumatycznym wydarzeniem, tak samo jest oczywiście z pogrzebem dziecka. Dlatego jest to szczególnie ciężki przypadek pod względem odpowiedniego doboru kwiatów. Wydaje się, że najlepszym wyjściem będzie klasyczna wiązanka pogrzebowa wykonana z jasnych kwiatów – na przykład róż. Oczywiście członkowie najbliższej rodziny zmarłego dziecka mogą pozwolić sobie na większą dowolność w wyborze koloru kwiatów – można zakupić na przykład duży bukiet czerwonych róż. Takie kwiaty pozwolą na wyrażenie głębokiej miłości do zmarłego dziecka i z pewnością będą pięknym akcentem. Ważną kwestią, o której należy pamiętać podczas zamawiania bukietu lub wieńca na pogrzeb dziecka jest pożegnalna wstęga. Można umieścić na niej dowolne pożegnalne zdanie na przykład „żegnaj synku”. Wszystko ostatecznie zależy od konkretnej sytuacji oraz od Twoich indywidualnych preferencji i upodobań. Kwiaty na pogrzeb dziecka powinny być zawsze dobrane odpowiednio do sytuacji.

Kobieta – Jakie kwiaty na pogrzeb?

Większość kobiet posiada swoje ulubione kwiaty, które towarzyszą im przez całe życie podczas przeróżnych okazji. Jeżeli więc byliśmy blisko z daną osobą lub wiemy, jaki rodzaj kwiatów był jej ulubionym powinniśmy zdecydowanie postawić właśnie na nie. Jednak nie w każdej sytuacji znajdziemy się w posiadaniu takiej wiedzy. W takich przypadkach wybierając kwiaty na pogrzeb powinniśmy skupić się na kolorach jasnych oraz ciepłych. Kwiaty w kolorze białym są uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdej sytuacji i które z pewnością nie spowoduje żadnego faux-pas z naszej strony. Warto jednak wybierać je na pogrzeb kobiet młodszych. Jak powszechnie wiadomo, biel jest bowiem symbolem czystości, niewinności, a także dziewictwa. Doskonale również komponuje się ona z delikatnym różem czy kolorem liliowym. W przypadku pogrzebów kobiet nieco starszych wiekiem o wiele lepiej prezentowały się kwiaty w kolorach żółtych, beżowych czy też pomarańczowych i czerwonych. Jeżeli chodzi o rodzaj kwiatów, to zdecydowanie najczęściej na ceremonii pogrzebowej spotkać możemy chryzantemy, hortensje, a także mieczyki, lecz nie musimy ograniczać się do tych możliwości. Kwiatami, które podkreślają szacunek do osoby zmarłej są oczywiście róże, które doskonale wypadają niemal w każdej sytuacji. Inną opcją są także lilie oraz kalie, które pięknie oddają kobiecą delikatność oraz wdzięk.

Pogrzeb mężczyzny

Mężczyźni o wiele rzadziej posiadają swoje ulubione kwiaty z oczywistych powodów, dlatego też wybór odpowiedniego bukietu na uroczystość pogrzebową może być trochę utrudniony. W przypadku mężczyzn możemy śmiało postawić na wieńce, które najczęściej służą oddaniu czci osobie zmarłej przez całą rodzinę. W wieńcach przeznaczonych dla mężczyzn powinny dominować kolory zimne. Powinno się też raczej zrezygnować z koloru różowego oraz mu pokrewnych, które zarezerwowane są dla kobiet. Doskonale sprawdzą się natomiast niebieskie czy też fioletowe kwiaty połączone z bielą czy też czerwienią i pomarańczą. Warto pamiętać, że bukiet składający się z czerwonych róż i w tej sytuacji będzie jak najbardziej na miejscu. Należy pamiętać jednak, by nie w wieńcach oraz bukietach nie łączyć ze sobą więcej niż trzech kolorów. Może to wywołać chaos i wyglądać zwyczajnie nieestetycznie, a ponadto kolorowe bukiety nie odpowiadają poważnej i przede wszystkim smutnej atmosferze pogrzebu. Warto pamiętać także, by kwiaty składać na trumnę lub grób pozbywszy się uprzednio opakowania zewnętrznego.