Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem, aby oszczędzić czas i wszystko wykonać sprawnie i bez niepotrzebnego stresu. 

Zgon bliskiej osoby w domu

Pierwszym krokiem jest zawiadomienie lekarza, aby stwierdził zgon. W tym celu należy zawiadomić Pogotowie Ratunkowe, dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na 999 lub z telefonu komórkowego na numer 112.

Po przyjeździe osoba uprawniona, stwierdza zgon, wydaję akt zgonu i prosi o zabranie ciała do kostnicy. ( Żaden zakład pogrzebowy nie może odebrać zwłok, przed stwierdzeniem zgonu przez lekarza).

Od razu kartę zgonu warto skserować. Pierwsza strona przydaje się w sprawach spadkowych, bankach i innych instytucjach, szczególnie ubezpieczeniowych.

Następnie należy się udać, do Urzędu Stanu Cywilnego, znajdującego się na terenie Gminy w której nastąpił zgon. Należy zabrać ze sobą, dowód osobisty, paszport, czy książeczkę wojskową.

Kierownik Urzędu Stanu cywilnego, na podstawie dokumentów, wystawia 3 akty zgonu. Ten proces możemy wykonać również my, jako Dom pogrzebowy, aby oszczędzić Państwa czas.

Przy chowaniu zmarłego potrzebna jest karta zgonu potwierdzona przez urząd stanu cywilnego, która trafia do dokumentacji cmentarza, oraz akt zgonu.

Resztę formalności załatwia nasz Dom pogrzebowy.

Zgon bliskiej osoby w szpitalu

Przebieg po śmierci jest podobny do zgonu w domu. Przede wszystkim różni się tym, że:

Najpierw należy udać się do działu statystyk w szpitalu, gdzie można odebrać kartę zgonu oraz kartę potwierdzenia odbioru zwłok.

Następnie tak jak w pierwszym przypadku należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w miejscowości, w której znajduje się szpital.

Z kartą potwierdzenia odbioru zwłok oraz odzieżą dla zmarłego, należy udać się do szpitalnego prosektorium.

Jak najszybciej udać się do zakładu pogrzebowego i załatwić resztę formalności związanych z pogrzebem.

Zgon bliskiej osoby w wypadku

Gdy zgon nastąpił w tragicznych okolicznościach, na skutek wypadku samobójstwa lub jest podejrzenie morderstwa – Pogotowie, które znajdzie się na miejscu zdarzenia zawiadamia Policję, która informuje o sytuacji prokuraturę.

Zmarły musi trafić do Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie odbędzie się sekcja zwłok, aby ustalić przyczynę śmierci.

Następnie należy udać się do Prokuratury, aby otrzymać zezwolenie na wydanie ciała zmarłego, po przeprowadzonej sekcji zwłok.

Później udajemy się do Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie otrzymujemy kartę zgonu, i przekazujemy ją do Urzędu Stanu cywilnego, aby otrzymać akt.

Trzeba pamiętać, że wszystkie formalności załatwiamy w miejscowości, gdzie zmarła dana osoba, a nie w miejscu jej zamieszkania.