Strój, jaki zakładamy na pogrzeb, powinien wyrażać szacunek dla zmarłego i jego bliskich oraz pasować do okoliczności. Dotyczy to zarówno pań, jak i panów. W tym tekście doradzamy, co powinien założyć mężczyzna udający się na pogrzeb, by nie popełnić modowej gafy i nie urazić rodziny zmarłego oraz innych uczestników uroczystości.

Jak ubrać się na pogrzeb? Praktyczne wskazówki modowe i poradnik dla mężczyzny

Idąc na pogrzeb i będąc w żałobie, nie zawsze zwracamy uwagę na skomponowanie garderoby. Niemniej jednak właściwy strój ma duże znaczenie w czasie ceremonii pogrzebowej, ponieważ pozwala okazać szacunek do osoby zmarłej i jej rodziny. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na dobre skomponowanie stroju na pogrzeb. Oto wskazówki, jak to zrobić prawidłowo i o czym pamiętać.

PO PIERWSZE: Skromnie, ale elegancko

Pogrzeb nie jest okazją do prezentowania ekstrawaganckich strojów lub dodatków związanych z modą. Dlatego warto odłożyć do szafy np. błyszczącą biżuterię, która rzuca się w oczy i nie kojarzy się z atmosferą żałoby. Pogrzeb to nie miejsce ani okazja do prezentowania tego typu dodatków!
W przypadku panów najlepiej sprawdzi się garnitur lub eleganckie spodnie połączone z koszulą i marynarką lub swetrem. Jeśli akurat któryś z panów nie lubi eleganckiego stylu, to może postawić na wersję bardziej casualową – bez krawata i w nieco luźniejszej formie, o ile nie zapomni o koszuli, garniturze i odpowiednim obuwiu.
Zdecydowanie nie na miejscu podczas pogrzebu są kolorowe koszule, a zwłaszcza te w barwne wzory, które zupełnie nie pasują do atmosfery żałoby pogrzebowej. Przykładem jest tu sytuacja, która miała miejsce na pogrzebie Kory, kiedy część żałobników pojawiła się w hawajskich koszulach, co szybko zostało uznane za niedbałe, nie na miejscu, a wręcz naruszające dobre imię zarówno zmarłej jak i jej rodziny.

PO DRUGIE: Kolor ma znaczenie!

Przyjęło się, że na pogrzeb zakłada się czarne lub ciemne stroje i od tej zasady nie powinno się odchodzić. Wyjątkiem jest biała koszula, którą panowie zakładają pod marynarkę, co jest jednak standardem w stylu eleganckim. Jeśli chodzi o inne elementy stroju, to zdecydowanie nie powinno się odchodzić od tradycyjnej czerni lub innych, ciemnych barw, np. granatowego. Zdecydowanie nie na miejscu w przypadku panów będzie również założenie jasnej marynarki czy spodni i z pewnością zostanie to uznane za modowy faux pas i brak szacunku dla innych żałobników oraz zmarłego i jego rodziny.

PO TRZECIE: Nie przesadzajmy z elegancją!

Choć styl elegancki ma znaczenie w przypadku uroczystości, jaką jest pogrzeb, jednak i to ma swoje granice. O ile bowiem męski garnitur w ciemnym kolorze jest jak najbardziej wskazany, o tyle założenie smokingu jest już uznawane za przesadę. Wynika to z faktu, że strój podczas pogrzebu ma wyrażać szacunek dla osoby, którą żegnamy i dla jej bliskich. Dlatego dobrze jest założyć czarny, ciemnoszary lub granatowy garnitur, ale już smoking nie jest zaliczany do formalnych strojów, mimo swojej elegancji. Podobnie rzecz się ma z innymi elementami nieformalnych strojów męskich.

 

 

PO CZWARTE: Strój dopasowany do pory roku

Zależnie od tego, czy pogrzeb odbywa się w upalne dni lata, czy chłodne i mroźne dni zimy – strój powinien pasować do warunków, jakie panują na zewnątrz. W praktyce nie ma tu wiele różnic, ponieważ zawsze bazą powinien być garnitur, elegancka koszula, buty i minimalne dodatki. Co istotne, latem, pomimo upałów, panowie powinni zostać w marynarce, zarówno w kościele, jak i na cmentarzu. Marynarkę można zdjąć ewentualnie dopiero w trakcie stypy. Z kolei zimą, podczas siarczystych mrozów, na garnitur powinno się założyć długi płaszcz przed kolano lub kurtkę w eleganckim fasonie i w ciemnym kolorze. Zdecydowanie panowie powinni unikać puchowych kurtek, a dodatki takie jak czapka i szalik również powinny mieć ciemny kolor.

Pogrzeb jest smutną uroczystością, w której jednak każdy z nas czasem uczestniczy. Warto wówczas ubrać się odpowiednio do okoliczności, wyrażając szacunek dla zmarłego i jego rodziny.