Nagrobki wymagają regularnego czyszczenia, jeśli mają zachować swoje pierwotne walory użytkowe i estetyczne. Gruntowne porządki na cmentarzu raz w roku to podstawa, ale o pielęgnacji grobów trzeba pamiętać zdecydowanie częściej. Systematyczność przełoży się na nienaganny wygląd nagrobka przez cały rok, nie tylko na święta. Obecnie do dyspozycji mamy specjalistyczną chemię kamieniarską oraz szereg pomocnych narzędzi i akcesoriów.

Jak zadbać o grób?

Pomnik każdego dnia narażony jest na działanie szeregu niesprzyjających czynników zewnętrznych, które wpływają na jego wygląd i stan w mniejszym lub większym stopniu. Wymienić można wahania temperatur, śnieg, deszcz, promieniowanie słoneczne. Na powierzchni nagrobków osadzają się różnego typu zanieczyszczenia, liście. Problem stanowią też rdzewiejące elementy wykonane z metalu i zamarzająca woda w powstałych na płycie nagrobnej szczelinach. Jeśli nie będziemy o nią należycie dbać, zacznie porastać mchem i niszczeć, czyli wyglądać coraz bardziej nieestetycznie. Najważniejsza jest profilaktyka, czyli regularne czyszczenie grobów i ich konserwacja – zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Do czyszczenia i zabezpieczenia nagrobków dostępnych jest wiele dedykowanych rozwiązań w postaci wielorakich preparatów. Bardzo ważne jest to, aby dobierać je do stanu pomnika i rodzaju materiału, z którego został wykonany. Używanie niewłaściwych środków może być nie tylko nieskuteczne, ale przyczynić się do zniszczenia powierzchni. Niektóre gatunki kamienia są bardziej wrażliwe, wobec czego należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie. Przykładem będzie marmur, granit czy piaskowiec, czyli naturalne kamienie wymagające odpowiedniej pielęgnacji. Warto wyposażyć się w podstawowe akcesoria do czyszczenia, czyli zmiotkę i szufelkę, worek na śmieci. Przyda się także łopata drewniana, miękka szczoteczka do czyszczenia, nożyk, rękawiczki ochronne, nieduże plastikowe wiaderko, gąbka, ścierka. Do tego trzeba dobrać odpowiedni środek do czyszczenia i konserwowania. Z kolei do utrzymania porządku wokół grobu potrzebne będą grabki i sekator.

 

Czym czyścić nagrobki wykonane z granitu?

Dużą popularnością cieszą się pomniki wykonane z granitu, czyli naturalnego materiału o dużej wytrzymałości, odpornego na ścieranie i zarysowania. Dobrze zabezpieczony granit będzie odporny na działanie ujemnych temperatur, środków chemicznych i kwasów. Specyficzna struktura granitu sprawia, że jest podatna na zabrudzenia. Nieestetyczne plamy i zacieki widoczne są przede wszystkim na płytach o ciemnym zabarwieniu. Zanim sięgniemy po uniwersalny środek do czyszczenia nagrobków, należy zawsze wykonać test na niewielkiej powierzchni w mało widocznym miejscu. Pomimo tego, że granit jest bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, przy niewłaściwej pielęgnacji może dojść do zniszczenia jego powierzchni. Najbezpieczniej byłoby kupić dedykowany preparat do nagrobków wykonanych z granitu.

Powinien mieć on odczyn naturalny lub zasadowy. Można też wspomóc się mydłem szarym lub potasowym, ewentualnie płynem do mycia naczyń w połączeniu z octem. Bardzo ważne podczas czyszczenia tego typu pomników jest to, aby nie nakładać nigdy specyfiku bezpośrednio na płytę, ale najpierw na szmatkę. Dopiero potem można przystąpić do jej polerowania. Powierzchni granitowych nie należy pastować, woskować ani natłuszczać. Wystrzegać trzeba się także ostrych narzędzi, preparatów zawierających drobinki ścierające. Do usunięcia mchu zaleca się użyć drewnianej łopatki, ale wcześniej należy go zmoczyć ciepłą wodą, aby łatwiej odchodził od powierzchni pomnika.

 

Jak dbać o grób wykonany z marmuru, piaskowca i lastryko?

Do pielęgnacji grobu z marmuru zaleca się używać ciepłej wody i środków przeznaczonych do czyszczenia tego rodzaju kamienia. Wystrzegać należy się kwasów i chemicznych środków wybielających. Ślady rdzy pomoże usunąć papka zrobiona z wodorowęglanu sodu z dodatkiem nadtlenku wodoru. Po umyciu pomnika marmurowego zawsze trzeba dokładnie go wytrzeć do sucha. Do konserwacji marmuru służą środki zawierające wosk i żywicę, co zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń z powietrza i powstawaniu plam. Do czyszczenia piaskowca zaleca się używać ciepłej wody z dodatkiem mydła malarskiego lub płynu do mycia naczyń. Nagrobek z lastryko wymaga sięgnięcia po szczotkę, mleczko lub płyn do mycia naczyń. Nie brakuje też specjalistycznych środków przeznaczonych do pielęgnacji powierzchni wykonanych z lastryko.

Po umyciu nagrobek musi zostać dobrze wysuszony, następnie zabezpieczony dedykowanym preparatem lub olejem jadalnym.