Śmierć bliskiej osoby sama w sobie jest bolesnym przeżyciem, ciosem od losu. Ostatnią rzeczą jaką możemy wtedy zrobić dla zmarłej osoby, jest wyprawienie jej godnego pogrzebu. Stanowi to ostateczne pożegnanie. Niestety wiąże się też z koniecznością poniesienia kosztów i to czasem niemałych. Ceny mogą być mniej lub bardziej zróżnicowane, w zależności od miejscowości i wybranego zakładu pogrzebowego.

Ile kosztuje pogrzeb?

 

Każdy z nas wydałby ostatnią złotówkę na chociażby chwilowe spotkanie ze zmarłą nam osobą. Niestety pieniądze nie przywrócą nikomu życia, ale możemy towarzyszyć zmarłemu w pochówku. Wymaga to jednak rozpoczęcia konkretnych prac organizacyjnych, co jednak nie jest darmowe. Można oczywiście liczyć na późniejsze otrzymanie zwrotu w postaci zasiłku pogrzebowego. Zanim jednak do tego w ogóle dojdzie, trzeba sfinansować wszystko z własnej kieszeni. Warto wobec tego zastanowić się, z jakimi kosztami należy się liczyć. Mogą one mniej lub bardziej się różnić, w zależności od tego czy wybierzemy tradycyjny pochówek w trumnie czy zdecydujemy się na kremację.

Koszt tradycyjnego pogrzebu – odbiór zwłok, transport, trumna i obsługa pogrzebu

Pierwszym wydatkiem będzie odbiór zwłok i ich transport do chłodni. Koszty naliczane są tutaj w oparciu o pokonywaną odległość. Im jest ona większa, tym więcej zapłacimy – średnio od 250 złotych. Dalej mamy przygotowanie ciała do całej ceremonii, na co składają się różne czynności, łącznie z myciem i ubieraniem. Przyjdzie nam za to zapłacić około trzystu złotych. Za samo przechowywanie ciała w chłodni poniesiemy koszt 90 złotych za dobę. Na koniec pozostają wydatki związane z organizacją ceremonii. Zapłacić trzeba za przewiezienie trumny z ciałem karawanem, kondukt żałobny, poprowadzenie pogrzebu. Średnio za to wszystko wyjdzie od tysiąca do półtorej tysiąca złotych. W sumie koszt pogrzebu z trumną wyniesie nas bez liczenia ceny trumny ok 1000 złotych. Najtańsze trumny kosztują dużo poniżej tysiąca złotych. Z kolei ceny tych najdroższych mogą sięgać kilkaset złotych. Jeśli chodzi o koszt grobu, to mamy do wykupienia miejsce na cmentarzu (ceny wahając się między 500 a 3000 złotych) i zakup pomnika (2500-7000 złotych).

Koszt kremacji zmarłego

W przypadku kremacji do kosztów trzeba doliczyć proces spalania zwłok i zakup trumny kremacyjnej. Ponieść należy koszty takie jak przy organizacji klasycznego pogrzebu – odbiór zwłok ze szpitalu/domu, przygotowanie ciała, ceremonia. Do tego dochodzi jeszcze koszt kremacji, który może wynieść około 750 zł. Podsumowując, za pogrzeb z kremacją zapłacimy, bez wliczania urny, od 2500 do 3500 złotych. Urna jest dużo tańsza niż trumna, ceny zaczynają się od 150 złotych, a kończą na dwóch tysiącach. Na koniec mamy jeszcze dodatkowe, mniejsze wydatki typu tabliczki, wieńce, kwiaty, oprawa fotograficzna itd. Może to w sumie kosztować nas nawet 2000 złotych, jeśli pozwolimy sobie na większą rozrzutność.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

 

Zasiłek pogrzebowy ZUS i KRUS

W zależności od tego, gdzie był ubezpieczony zmarły, świadczenie społeczne w postaci zasiłku pogrzebowego może zostać wypłacone przez ZUS lub KRUS. Przysługuje on po śmierci bliskiej osoby tym, którzy pokryli koszty jej pogrzebu. W roku 2020 wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi do czterech tysięcy złotych – dotyczy to świadczenia wypłacanego zarówno przez ZUS, jak i KRUS. Warto od razu zaznaczyć, że zasiłek może zostać przyznany każdemu, nie tylko rodzinie zmarłego. Otrzymają go wszyscy, którzy rzeczywiście ponieśli koszty organizacyjne pogrzebu. Oczywiście wymaga to przedstawienia odpowiednich dowodów, które to potwierdzą.

 

Wniosek o zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy nie jest przyznawany automatycznie, ale trzeba złożyć stosowny wniosek, dołączając do niego wymaganą dokumentację. Należy tego dokonać w przeciągu roku od dnia śmierci ubezpieczonego. Na rozpatrzenie wniosku czeka się do trzydziestu dni kalendarzowych od chwili jego złożenia. Jest on wypłacany na konto bankowe podane we wniosku lub przesyłane listownie na wskazany adres korespondencyjny. Zdarza się tak, że ZUS/KRUS odmówi przyznania zasiłku i można wtedy odwołać się od otrzymanej decyzji w przeciągu miesiąca od daty odmowy. Sprawa kierowana jest wtedy do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Zaletą wielu firm pogrzebowych jest to że same ponoszą koszty i starają się o zasiłek, a jeżeli rodzina chce sama rozliczyć się z ZUS to ponosi koszty przed pogrzebem.