Skala kieszeni, skala Państwa

Jakkolwiek strasznie i kontrowersyjnie to zabrzmi, pogrzeb i cała branża funeralna to olbrzymi wydatek. Kwoty, które zostaną w poniższym zestawieniu przytoczone, warto odnieść do skali całego kraju. Rok 2020 niewątpliwie będzie „rokiem pandemii”. Biorąc pod uwagę statystyki, w tym okresie na każdy milion mieszkańców zmarło o 2 tysiące więcej osób niż zwykle. Nietrudno zatem dojść do wniosku, że w 2020 roku zmarło „nadmiarowo” nieco ponad 70 tysięcy ludzi. Średnio na pogrzeb każdego z nich bliscy musieli wydać około 4 tysiące złotych. Jest to jednak wartość uśredniona, a nawet w pewnym stopniu znajdująca się poniżej średniej. Trzeba bowiem uczciwie sobie przyznać, że koszty pogrzebu stale wzrastają. Oczywiście wydatki w danej rodzinie będą się znacznie różnić od siebie. Niektórzy zapłacą tylko za podstawowe usługi pogrzebowe, a inni dołożą do tej kwoty znacznie więcej. Tak czy owak, wydatki na pogrzeb mogą poważnie uszczuplić domowy budżet. Dlatego — jakkolwiek ponuro to brzmi — warto na ten „cel” przeznaczyć sobie nieco więcej zapasowych środków. Ile tak naprawdę kosztuje pogrzeb?

Człowiek odszedł. I co dalej?

Cała pośmiertna procedura, która towarzyszy odchodzeniu najbliższych zaczyna się od potwierdzenia zgonu przez lekarza. Jego obowiązkiem jest wystawienie specjalnego dokumentu, czyli „Karty Zgonu”, która będzie niezbędna w trakcie załatwiania kolejnych formalności. Kartę należy zabrać do zakładu pogrzebowego i — wraz z dowodem osobistym osoby zmarłej — do Urzędu Stanu Cywilnego. W USC urzędnik sporządzi Akt Zgonu, czyli pełnoprawny „państwowy” dokument. Będzie on niezbędny do uzyskania stosownego świadczenia z ZUS-u. Warto jednak zauważyć, że środki te wpływają na konto osoby organizującej pogrzeb dość późno. To oznacza, że przynajmniej część ponoszonych wydatków być może trzeba będzie (na wstępie) pokryć z własnej kieszeni.

Forma pogrzebu

Pod względem spełnionych formalności pogrzeb cywilny praktycznie w niczym nie różni się od pogrzebu kościelnego. Oczywiście w przypadku wyboru pochówku religijnego (katolickiego) trzeba będzie ustalić wszystkie szczegóły z księdzem. Należy pamiętać, że w tym wariancie o dacie pogrzebu decyduje ksiądz, a nie dom pogrzebowy. Jeśli chodzi o koszty, to tutaj pojawia się dość istotna różnica. Aktualnie pogrzeb świecki nie różni się cenowo od pogrzebu w kościele. Za dobrego i doświadczonego Mistrza Ceremonii trzeba zapłacić od 350 – 500 zł.

A ile trzeba zapłacić za podstawowe usługi pogrzebowe? Tutaj ceny znacząco się różnią:

  • od 300 do 400 złotych trzeba zapłacić za przygotowanie ciała zmarłego, przy czym koszt ten może dalece wzrosnąć, jeśli w grę wchodzi kompletna tanatoplastyka (np. zmarły zginął w trakcie wypadku),
  • kremacja to wydatek rzędu od 800 do nawet 1500 złotych – cena jest zależna od wagi zmarłego
  • za tzw. koszty organizacyjne, to jest przewóz trumny, złożenie jej do grobu (i jego wykopanie), a także zasypanie, trzeba zapłacić od 1200 do 2000 złotych – Dom Pogrzebowy Józef w Gliwicach nie pobiera opłaty za przewiezienie trumny.
  • dość dużo kosztuje sama trumna, za którą można zapłacić nawet 4500 złotych (modele wykonane z drewna dębowego); aczkolwiek standardowe trumny z drewna sosnowego są zdecydowanie tańsze i kosztują około 1000 złotych,
  • kosztem jest też zadbanie o właściwy ubiór osoby zmarłej; niektórzy wybierają na ten cel kosztowne kreacje, a inni stawiają na bardziej stonowaną odzież.

Miejsce na cmentarzu. Ile trzeba zapłacić?

Koszt pojedynczego miejsca na cmentarzu to kwestia dość kontrowersyjna. Zależy ona od wielu czynników, w tym:

  • charakteru cmentarza,
  • rozmiaru cmentarza,
  • ilości wolnego miejsca,
  • granic administracyjnych (miasta, dzielnicy, parafii itd.),
  • liczby lat, na które wykupuje się pojedyncze miejsce.

Decydując się np. na pochówek katolicki, trzeba mieć na względzie, że niektóre parafie pozwalają na wykupienie miejsca na 20 lat lub wieczyste użytkowanie. Jeśli chodzi o cenę miejsc na cmentarzach, to według najnowszych danych waha się ona w okolicach 500- 1000 złotych za 20 lat. Mowa tu oczywiście o zwykłym grobie ziemnym. Jeśli w grę wchodzi grobowiec, to cena jest oczywiście dużo wyższa i wynosi około od 1500 złotych. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że czas, na który wykupuje się jedno takie miejsce, jest z reguły znacznie dłuższy i wynosi około 50 – 60 lat.

Jak widać, koszty organizacji pochówku mogą być bardzo zróżnicowane. Jednorazowe świadczenie ZUS jest w tym przypadku stałe i niezmienne, gdyż jego wartość dla członka rodziny to zawsze 4000 złotych. Nie trzeba być świetnym matematykiem, aby już na pierwszy rzut oka dojść do wniosku, że jest to kwota zbyt niska na pokrycie wielu pogrzebowych wydatków.

Nasz zakład pogrzebowy znajduje się w Gliwicach. Przyjdź, zadzwoń, porozmawiaj -odpowiemy na wszelkie nurtujące pytania. Jako zakład pogrzebowy z dużym doświadczeniem i nieposzlakowaną opinią i pomożemy w tych najtrudniejszych chwilach.