Jak się modlić?

Wiara i religia to indywidualne kwestie każdego człowieka. Dla wielu osób modlitwa staje się czymś niezwykle oczyszczającym, pozwalającym na zniwelowanie napięcia psychicznego, odnalezienie spokoju ducha. W niektórych sytuacjach pozostaje już tylko zwrócenie się do Boga, w nadziei na to, że wysłucha i pomoże w znalezieniu rozwiązania. To właśnie przez modlitwę człowiek ma możliwość zbliżenia się do Boga, obcowania z nim. Warto wobec tego wiedzieć, jak się modlić, aby móc to uzyskać.

Czas na modlitwę – o czym warto pamiętać?

Bóg jest w każdym i wszędzie, dlatego możliwe jest zwrócenie się do niego w dowolnym momencie. Nie trzeba szukać go na zewnątrz, bo znajduje się we wnętrzu człowieka. Zawsze wysłucha swoich wiernych i nie pozostanie obojętny na ich wołanie. Oczywiście każdy może modlić się tak, jak podpowiada mu serce i intuicja. Istotne jest, aby robić to regularnie, codziennie pozostawać w kontakcie ze stwórcą. Każdy pragnie spędzać dużo czasu z bliskimi. Pomimo tego że Bóg pozostaje niewidoczny, możliwe staje się wyczucie jego obecności. Do tego służy właśnie modlitwa. Warto wobec tego znaleźć przynajmniej kilka minut na rozmowę z najwyższym. Nie należy jednak robić tego w pośpiechu, traktować jako obowiązku. Ma wypływać z chęci połączenia się z Bogiem. Bez wątpienia doceni on każdą poświęconą mu minutę.

Przed przystąpieniem do modlitwy warto wybrać odpowiednie miejsce, które stanie się spotkaniem z Bogiem. Oczywiście można zrobić to wszędzie, w dowolnym momencie, ale każde spotkanie warto traktować jako coś niezwykle ważnego. Można przystąpić do modlitwy, będąc w łóżku lub udać się do domu bożego, aby uzyskać ciszę i spokój. Najlepszym miejscem jest to przyczyna w którym nie ma żadnych rozpraszaczy i można całkowicie poświęcić swoją uwagę Bogu. Jeśli nie ma możliwości udania się do świątyni, to pozostaje zamknąć się w pokoju, odciąć od mediów i natarczywych myśli w głowie. Świetną opcją staje się przygotowanie ołtarzyka w pokoju, który zawsze przypomina o Bogu i tworzy przestrzeń sprzyjającą codziennym spotkaniom z nim poprzez modlitwę.

Czy wiesz, jak się modlić?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że podczas modlitwy znaczenie ma nawet przybieranie odpowiedniej postawy. Oczywiście służy ona łączeniu się ze stwórcą, nie może wobec tego wiązać się z dyskomfortem i przeszkadzać w modlitwie. W domowym zaciszu lub kościele można swobodnie uklęknąć i pokazać w ten sposób swoją pokorę przed Bogiem. Jeśli rozmowa z najwyższym ma zająć więcej czasu, to lepszym rozwiązaniem staje się oczywiście przyjęcie pozycji siedzącej. Kolejną kwestią będzie zdanie sobie sprawy z obecności Boga. W jego przypadku nie istnieje żadna bariera dotycząca przestrzeni. Zawsze jest przy swoich wiernych, gdy tylko o nim pomyślą. Warto wobec tego przywołać stwórcę w wyobraźni, po czym zwrócić się do niego bezpośrednio.

Modlitwa jest jak spotkanie z przyjacielem, dlatego należy ją tak właśnie traktować. Znaczenie ma otwarcie swojego serca, skupienie tylko na rozmówcy. Normalne będzie to, że pojawią się jakieś poboczne myśli, ale wystarczy odsunąć je od siebie, skupić się i ponownie powrócić do bycia światowym obecności Boga. Słowa modlitwy mogą płynąć prosto z serca. Można powiedzieć stwórcy wszystko, czego się pragnie. Świetnie sprawdzi się także czytanie pisma świętego lub bazowanie na treści zawartej w modlitewniku. Znajdują się tam gotowe modlitwy, teksty uwielbienia, prośby, dziękczynienia.

W zależności od tego, co chce się przekazać stwórcy, o co dokładnie poprosić, wybór padnie na inną modlitwę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to nie słowa są najważniejsze w jego przypadku. Modlitwa stanowi pokarm dla duszy, można na nią poświęcić dowolną ilość czasu. Stopniowo przeznacza się go coraz więcej na spotkanie z Bogiem i czerpanie z tego przyjemności. Systematyczność to podstawa, aby codziennie pozostawać w kontakcie ze swoim ukochanym stwórcą. W ten sposób umacnia się więź ze stwórcą.